Digitál Sony a7S je tretím modelom v rade bezzrkadloviek spoločnosti Sony s rozlíšením full-frame, 12MP fotoaparátom, ktorý kladie rovnaký dôraz na svoje schopnosti snímania filmov ako na statické snímky. S modelom A7S sa spoločnosť Sony odklonila od megapixelového závodu a ponúkla svojim zákazníkom pomerne jedinečnú možnosť: veľký snímač s full-frame a iba 12 megapixelov.

Na vytvorenie takého snímača sú jednotlivé pixely podstatne väčšie ako pixely na povedzme fotoaparátoch Sony s rozlíšením 24,3 MP A7 a 36,6 MP A7R. Vďaka týmto väčším pixelom je snímač schopný zhromaždiť oveľa viac svetla na jeden pixel, čo dáva Sony A7S vynikajúci vysoký ISO.

Do Tipov bude pridávať len veci, ktoré mám, viem o čom sú alebo som ich použival 🙂

Na tento fotoaprát ak nasadíte staré dobré sklo Carl Zeiss 135 Electron a nie dnešnú umelú hmotu, tak dostanete fotky ako za starých čias na filme, akurát bez šumu, ale ten šum aspoň mne nevadí. Ešte lepši na staré objektívy je Sony A6000, garantujem!

V našich testoch a snímaní v reálnom svete A7S napĺňa svoje nároky ako behemoth pre snímanie pri slabom osvetlení! Ako pre statické obrázky, tak aj pre videozáznam dokáže Sony A7S fotografovať prakticky za akýchkoľvek svetelných podmienok, dokonca aj v úplnej tme. Samozrejme, s maximálnou citlivosťou až ISO 409 600, A7S rozhodne produkuje šumné obrázky pri týchto extrémne vysokých hodnotách ISO, napriek tomu sú stále schopné zobrazovať jemné detaily.


Tieto rozprávky o vysokom ISO sú vám nanič, lebo tento Sony fotí dobre bez šumu tak akurát do ISO max. 12 000. Ani to 12.000 už nie je nič moc. Maximálne dávam 6.400! Kúpil som si ho kvôli hudobným koncertom hraným pri slabom osvetlení, ale hopsááá. Tí hudobníci sa totiž pohybujú, a tu vám vysoké ISO narobí škandál. Vyhodených 2000 EU, kvôli jedinému koncertu Nocturnal Depression.


Sony a7S, full-frame fotoaparát

A nielen kvalita obrazu pri slabom osvetlení je skvelá, ale aj výkon automatického zaostrovania pri slabom osvetlení sa výrazne zlepšil. Model A7S dokáže pri objektíve f / 2 zaostriť až na -4EV, v porovnaní s objektívom f / 2,8 na fotoaparáte A7 iba s hodnotou 0EV.

Sony a7S, full-frame 12MP
Prvá vec, ktorú potrebujete o a7S vedieť, je to, že dokáže interne nahrávať zábery 1080p alebo sa môže použiť na výstup 4K videa do externého rekordéra. Interné zábery 1080p sa nahrávajú pomocou formátu XAVC S, čo je pre zákazníka priaznivejšia verzia systému XAVC od spoločnosti Sony. Toto je prvý z fotoaparátov spoločnosti, ktorý začal používať formát, ktorý oslobodí kameru od obmedzení bitrate štandardu AVCHD.

Aj keď sa telo a7S presne podobá na pôvodné sesterské modely 24 a 36 MP, a7 a a7R ( dizajn a7 II je trochu odlišný), obsahuje celú radu funkcií a nástrojov na podporu videograpera. Patrí medzi ne nízka tónová krivka S-Log2 s nízkym kontrastom, ktorá umožňuje vložiť viac dynamického rozsahu fotoaparátu do jej videosúborov, a možnosť zaznamenať časový kód. Fotografi, ktorí sa viac zaujímajú o fotografie, môžu poznamenať, že väčšina z týchto funkcií videa bola následne zahrnutá do novšej a7 II, ktorá obsahuje aj prepracovanú ergonómiu a stabilizáciu obrazu v tele.

Sony a7S obchádza tieto úskalia a ponúka výstrahy zamerané na zaostrenie aj zvýraznenie zebry, aby pomohol kameramanom získať záznam, ktorý zodpovedá schopnostiam snímania fotoaparátov (môžete si však kúpiť externé monitory, ktoré môžu zobrazovať rovnaké informácie aj na iných fotoaparátoch). Majú tiež k dispozícii doplnkové príslušenstvo, ktoré umožňuje použitie štandardných zvukových alebo obrazových pripojení.

Ďalším nedostatkom mnohých „HDSLR“ je, že zachytávajú relatívne nízke rozlíšenie videa iba vzorkovaním „pruhov“ ich senzorov – proces, ktorý sa stal známym ako preskakovanie riadkov. To vedie k nižšiemu vertikálnemu rozlíšeniu videa a väčšiemu riziku moaré. A7S sa tomu vyhýba tak, že číta celý svoj snímač tridsaťkrát za sekundu. Pretože sa zdá, že jeho snímač bol navrhnutý s ohľadom na video, je schopný inteligentne zmenšiť tento výstup na čistejšie a podrobnejšie video.

Avšak len preto, že sa kameramanovi vyhnú neobvyklé dĺžky, to ešte neznamená, že došlo k nejakým kompromisom k súpravám funkcií, ktoré ponúkajú strelcovi fotografií. Je zrejmé, že Sony ponúka rovnaké zaobchádzanie a ovládanie ako pri svojich stále orientovanejších modeloch a7 a a7R.

Celkovo možno povedať, že Sony A7S je vynikajúci jednoduchý a jednoduchý fotoaparát, ktorý je však cenovo výhodnejší ako dva predchádzajúce modely. Unikátny full-frame snímač s veľkým rozlíšením a veľkým pixelom s nízkym rozlíšením je schopný zachytiť ohromujúce obrázky pri akomkoľvek osvetlení s vynikajúcim vysokým výkonom ISO. Pri rozlíšení 12 megapixelov sú obrázky dostatočne malé na to, aby ste ich mohli rýchlo upravovať a baliť na jednu pamäťovú kartu, napriek tomu majú stále dostatočne vysoké rozlíšenie pre všetky, ale aj najnáročnejšie, veľkoformátové tlačové aplikácie. Pre nahrávanie videa je A7S rovnako pôsobivý.

Vďaka snímaču navrhnutému špeciálne pre video v rozlíšení 4K sú zábery UHD a Full HD vynikajúce so skvelým dynamickým rozsahom, ako pre fotografie, tak aj pre video. 4K video je pre bežných strelcov akousi nepríjemnosťou, s ktorou sa treba vyrovnať, ale ako súčasť profesionálneho pracovného postupu sa do neho dobre hodí.