Krystsina Tsimanouskaya bieloruská atlétka na OH v Tokiu vyhlásila, že je v Tokiu „v bezpečí“ po tom, čo obvinila trénerov z pokusu o jej násilné odstránenie a odvolanie do Bieluruska. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) uviedol, že monitoruje situáciu okolo bieloruskej olympijskej atlétky, ktorá obvinila svojich trénerov z pokusu odstrániť ju z tokijských hier po tom, ako ich kritizovala na sociálnych sieťach.

Krystsina Tsimanouskaya

Bieloruská atlétka

Šprinterka Krystsina Tsimanouskaya požiadala 1. augusta o ochranu japonskej polície na letisku Haneda s tým, že ju proti jej želaniu poslali späť do Bieloruska.

“MOV … sa zaoberá situáciou a požiadal [Bieloruský národný olympijský výbor] o objasnenie,” uviedol MOV vo vyhlásení.

24 -ročná Tsimanouskaya vo video správe zverejnenej na YouTube uviedla, že sa nechce vrátiť do Bieloruska a požiadala MOV, aby „zasiahol“.

“Bola som pod tlakom a pokúšajú sa ma násilím vyviesť z krajiny bez môjho súhlasu,” povedala.

Mala 2. augusta súťažiť na 200-metrovom podujatí žien. Športovec však povedal, že jej trénerský personál jej nariadil zbaliť si kufre a potom ju zobrať na letisko. Tsimanouskaya na sociálnych sieťach tvrdila, že ju bieloruské úradníčky 29. júla v krátkom čase zaradili do štafetového behu na 400 metrov žien po tom, čo niektorí členovia tímu zistili, že nie sú spôsobilí súťažiť.

Bieloruský olympijský výbor vo vyhlásení uviedol, že odstúpila z hier na radu lekárov znepokojených jej „emocionálnym psychologickým stavom“.

O niekoľko hodín neskôr Tsimanouskaya povedala, že je „v bezpečí“ a v Japonsku pod policajnou ochranou. Jej správu zverejnila na Telegrame Bieloruská nadácia športovej solidarity (BSSF), organizácia, ktorá podporuje opozičných športovcov.

Hovorca BSSF Aleksandr Opeikin pre agentúru AP uviedol, že na ňu zamerali priaznivci autoritatívnej vlády Alyaksandra Lukašenka.

“Kampaň bola celkom vážna a to bol jasný signál, že v Bielorusku bude ohrozený jej život,” povedal.

Požiada o azyl rakúske veľvyslanectvo, uviedol Opeikin. BSSF založila vlani v auguste bieloruská plavkyňa na dôchodku Alyaksandra Herasimenia, pretože v Bielorusku vypukli protesty po spornom znovuzvolení Lukašenka.


Aj na Slovensku dementi protestujú proti vláde a ani nevedia proti čomu, lebo chceli Sputnik vakcínu a zrazu ju nechcú,, lebo sú debili, antocaeri zrazu 🙂 Skúte si prečitať o demonštráciach ale opačných, za vakcináciu, lebo chudoba z dôvodu obmedzení vytvára tiež protesty.
Protesty proti opatreniam Covid-19


Organizácia poskytuje finančnú a právnu pomoc bieloruským športovcom, na ktorých sa zamerali úrady, po výzve na ukončenie násilných policajných zásahov proti demonštrantom. V januári takmer 350 bieloruských športovcov a ďalších členov športovej komunity podpísalo otvorený list, v ktorom žiadajú anulovanie prezidentských volieb a prepustenie všetkých „politických väzňov“ a osôb zadržiavaných počas masových demonštrácií, ktoré nasledovali.